Jeśli szukasz kredytu na dowolny cel, z pewnością już nie raz udało ci się spotkać z terminem, jakim jest zdolność kredytowa. Czy ubiegając się o kredyt gotówkowy, który gwarantuje minimum formalności, musisz podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, czy konsolidacyjnych, martwić się o swoją zdolność kredytową? Czym jest zdolność kredytowa? Co dokładnie oznacza tern termin i jaki ma wpływ na otrzymanie zgody kredytowej. Jak możesz wpłynąć na wysokość swojej zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa

Dzięki niej bank może oszacować, czy klient starający się o kredyt jest osobą wypłacalną. Zdolność kredytowa odzwierciedla możliwości spłaty, zarówno pod względem kapitału kredytu, jak i odsetek wynikających z oprocentowania, czy pozostałych kosztów. Dla banku weryfikacja zdolności kredytowej jest kluczowa, jeśli klient nie posiada wystarczająco wysokiej zdolności, stanowi zbyt wysokie ryzyko kredytowe.

Co wpływa na zdolność kredytową? Bank będzie brał pod uwagę przynajmniej kilka czynników, w tym wysokość dochodów kredytobiorcy, jego miesięczne wydatki, liczbę osób w gospodarstwie domowym, a także warunki samego kredytu, wysokość zadłużenia, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję oraz pozostałe opłaty, które będą wiązały się z zobowiązaniem finansowym.

Czy twoje zatrudnienie będzie miało wpływ na decyzję banku?

Czy to na podstawie jakiej umowy pracujesz, będzie miało wpływ na przyjęcie wniosku lub jego odrzucenie? Jeszcze do niedawna, kredyt gotówkowy dostępny był bez większych przeszkód zarówno dla osób, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Odmowy banku nie musieli obawiać się także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Aktualnie, z powodu epidemii COVID-19 banki dużo ostrożniej podchodzą do weryfikacji klienta, który stara się o kredyt gotówkowy. Osobiste oświadczenie o stałych dochodach nie jest już wystarczające, by otrzymać kredyt na dowolny cel, a banki sprawdzając zdolność kredytową klienta, mają na uwadze także stabilność jego zatrudnienia. Z tego powodu osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, mogą mieć poważne problemy związane z otrzymaniem kredytu czy pożyczki. Dla banku klientem, który stanowi najniższe ryzyko jest osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, co ważne, na czas nieokreślony.

Inne wymagania

W zakres badania naszej zdolności kredytowej przez bank, wchodzi również analiza jakościowa czyli sprawdzenie takich danych, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań tzn.:

  • wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko
  • historia kredytowa, która pokazuje, czy dana osoba sumiennie spłacała wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe

W trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z BIK, aby dowiedzieć się czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki.

Każda osoba mająca w planach wzięcie kredytu powinna sama z odpowiednim wyprzedzeniem zweryfikować swoją historię w BIK. Zdarza się, że zapomnieliśmy o jakiejś karcie kredytowej, narosły odsetki w związku z różnicą kursową bądź dane nie zostały właściwie zaktualizowane. Sprawdzając swoją historię będziemy mieli szanse skorygować ją, zanim sprawdzi ją bank. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swojej zdolności kredytowej zapraszamy na rozmowę z naszym ekspertem finansowym.

    Czym jest RRSO i jakie ma znaczenie przy wnioskowaniu o kredyt?

    Wniosek o kredyt hipoteczny – do ilu banków złożyć?

    Wakacje kredytowe – co to takiego?