Kredyt hipoteczny na budowę domu

Czym jest kredyt hipoteczny na budowę domu? Warunki, które należy spełnić, aby go dostać.

W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu hipotecznego, którego kwota zależy zwłaszcza od ceny kupowanej nieruchomości, w przypadku kredytu na budowę domu należy samodzielnie oszacować wartość inwestycji, zebrać posiadane środki własne i określić niezbędną kwotę kredytu.

Środki z kredytu hipotecznego przeznaczonego na budowę domu wypłacane są w transzach, czyli w częściach, w miarę postępu robót budowlanych.

Oferta kredytu na budowę domu – czym się charakteryzuje?

To długoterminowy kredyt udzielony na budowę konkretnej nieruchomości. W przypadku finansowania takiego typu, przy oszacowaniu wysokości zobowiązania, bank musi wziąć pod uwagę wycenę przyszłej wartości całej nieruchomości.

Dodatkowo, kredyt na budowę domu wypłaca się w transzach. Oznacza to jednak, że po zakończeniu realizacji kolejnego etapu (np. stanu surowego zamkniętego) bank przelewa potrzebne środki. Opóźnienia związane z oddaniem prac nie wpłyną na to, że bank nie wypłaci pieniędzy.

Kolejną cechą charakterystyczną jest możliwość zaliczenia posiadanej działki na poczet wkładu własnego. Decydując się na postawienie domu na własnym gruncie, bank uwzględni wartość ziemi w kontekście wkładu własnego.

Warunki, które należy spełnić, aby móc wnioskować o kredyt na budowę domu?

Najważniejsza jest jednak odpowiednia zdolność kredytowa, dzięki współpracy z ponad 13 bankami, przygotujemy dla Was kilka ofert kredytowania i dobierzemy najbardziej korzystną

Następnym warunkiem, który musisz spełnić, to posiadanie wkładu własnego. Bardzo często przy kredytach hipotecznych na budowę domu, wkładem własnym jest ziemia, na której zostanie zbudowana nieruchomość. Możesz też jako wkład potraktować własne mieszkanie czy inną posiadaną nieruchomość, pod warunkiem, że będzie ona przeznaczona na sprzedaż.

Czy można uzyskać  kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego?

Tak, taką możliwość daje rządowy program w ramach Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego. Warto pamiętać jednak o tym, że decydując się na taką opcję, będziesz musiał dopilnować, aby koszt budowy był niższy od limitu obowiązującego w danym regionie.

Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o kredyt?

pozwolenie na budowę;

akt notarialny, który potwierdzi prawo własności do działki lub odpis z księgi wieczystej;

wypis i wyrys z ewidencji gruntów

operat szacunkowy;

kosztorys, harmonogram prac i dziennik budowy.

Jaka powierzchnia domu jest wliczana do kredytu hipotecznego?

Banki mają jednak własne, wewnętrzne procedury dotyczące szacowania powierzchni domu przy okazji udzielania kredytu hipotecznego. Zwykle jest to powierzchnia całkowita lub użytkowa.

Powierzchnia całkowita budynku odpowiada powierzchni mierzonej po posadzkach, natomiast użytkowa to w dużym uproszczeniu po prostu powierzchnia mieszkalna. Zadajesz sobie pytanie, jakie pomieszczenia nie wchodzą w skład użytkowej?

Najczęściej nie wlicza się do niej powierzchni:

garażu znajdującego się w bryle budynku, ale już nie garażu wolnostojącego na działce;

suszarni;

pralni;

holu;

klatki schodowej;

kotłowni.

Są one jednak dodawane w wielu bankach przy szacowaniu powierzchni do kredytu hipotecznego w kosztorysie budowy domu.

Powierzchnia domu a symulacja kosztu kredytu hipotecznego

Jeśli przygotowujesz kosztorys na potrzeby ubiegania się o kredyt hipoteczny, powinieneś jednak wiedzieć, ile bank liczy za metr budowy domu. Banki często przyjmują, że inwestycja musi kosztować nie mniej niż 3000–3500 zł za m2 powierzchni użytkowej przyszłego obiektu jednorodzinnego. Przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych i robocizny, w wyniku rosnącej inflacji, taka cena wydaje się absolutnym minimum.

Już wiesz czym są wakacje kredytowe? Chcesz jednak wiedzieć więcej o świecie kredytów i finansów? Czytaj wpisy na naszym blogu.

Więcej ciekawostek ze świata kredytów i finansów znajdziesz oczywiście także na naszej stronie na Facebooku.

Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytowego.

Skontaktuj się z naszymi ekspertkami kredytowymi:

IZABELA OSOS tel. +48 790 201 000 e-mail: izabela.osos@kredyty.pila.pl

SANDRA ZAMOJDA tel. +48 531 526 286 e-mail: sandra.zamojda@kredyty.pila.pl

 

Już wiesz, czym jest kredyt hipoteczny na budowę domu? Mamy też inne ciekawe artykuły:

Czym jest RRSO i jakie ma znaczenie przy wnioskowaniu o kredyt?

Wniosek o kredyt hipoteczny – do ilu banków złożyć?

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

Wakacje kredytowe kredyt Piła