Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Pytanie to stawia sobie wiele osób starających się pierwszy raz podjąć kredyt hipoteczny. Sądzisz, że jeśli zdecydujesz się tylko na jeden wniosek to zwiększy twoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji? Zacznijmy od tego, że każdy wniosek o kredyt hipoteczny poddawany jest wnikliwej analizie. Jest to proces złożony, który nigdy nie dzieje się z dnia na dzień. Analiza kredytowa związana jest z weryfikacją wielu parametrów. Jeśli składasz jeden wniosek o kredyt hipoteczny, popełniasz częsty, techniczny błąd. Chcąc zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku – nie wahaj się – składaj wniosek o kredyt do kilku banków.

Skąd pomysł, by składać jeden wniosek? Często wynika to z przekonania, że jeśli jesteśmy długoletnimi klientami danego banku to sądzimy, że właśnie tu – w „naszym” banku – mamy najwięsze szanse na powodzenie i uzyskanie najlepszego kredytu. Zacznijmy jednak od tego, że banki rzadko biorą pod uwagę to, czy dany klient składający wniosek o kredyt hipoteczny, jest ich długoletnim partnerem czy też nie. Nie wierz,  że jeśli założyłeś konto w konkretnym banku, to on zaoferuje ci lepsze warunki kredytowe. A nawet jeśli taka oferta czeka na ciebie, nigdy nie możesz mieć pewności, że jest ona tą najkorzystniejszą.

Składając wnioski do kilku banków realnie zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Jeśli okaże się , że z jakichś powodów bank odmówił ci przyznania kredytu – masz jeszcze inne opcje. Może się okazać, że kolejny bank, miał zupełnie inne kryteria przyznawania kredytów hipotecznych i akurat te spełniasz.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że należy składać wnioski o do kilku banków o przyznanie kredytu hipotecznego jest fakt, iż umowa związana z kupnem mieszkania od dewelopera bardzo często obłożona jest wieloma restrykcjami. Może zawierać zapis, mówiący o tym, że dopiero przedstawienie kilku odmownych decyzji od banków, pozwala nam rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji i umożliwia zwrot wpłaconego zadatku.

Inna bardzo ważna korzyść –  składając wniosek kredytowy do kilku banków równocześnie dajesz sobie dodatkowy czas, który pozwoli ci w razie negatywnej decyzji jednego z banków, spokojnie poczekać na kolejną. Czas w tym przypadku jest dla ciebie bardzo istotny. Unikniesz problemów i stresu związanego z niedotrzymaniem terminów umowy przedwstępnej lub deweloperskiej. 

Jeśli myśl o składaniu wniosków w kilku bankach jest dla Ciebie przerażająca nie martw się – korzystając z usług naszych ekspertów finansowych możesz porównać oferty z kilkunastu banków – a wszystko to w jednym miejscu. Zapraszamy do kontaktu.

Czym jest RRSO i jakie ma znaczenie przy wnioskowaniu o kredyt?

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa